Do Phonsavan dorážíme ještě za světla, takže máme spoustu času najít guest house. Nakonec bydlíme tuším za 180kč/noc v docela příjemném pokoji. Majitelé mají na dvorku sbírk u nevybuchlé munice (včetně deaktivované pojistky) a automatický protiletecký kulomet. Konečně je zase pořádný vedro, tak jak jsme byli zvyklí z jižního Vietnamu.
Phonsavan je asi nejbombardovanější místo na světě. Po americkém bombardování tu zbyly pouzde dva domy. Ani teď to není nijak extra krásné město. V podstatě je to uprostřed obrovské planiny akorát obydlená velká křižovatka. Mě se ale z nějakého důvodu líbí víc, než všem ostatním návštěvníkům, kteří o něm píší na internetu.
Asi první věc, co druhý den uděláme je, že si sjednáme povinné ručení na motorku, které stojí asi 200kč na tu dobu, co budeme v Laosu. Ani to nebylo tak složitý, přestože nám v pojišťovně nerozumněli ani slovo, složitější rozhodně bylo, tu pojišťovnu najít, objeli jsme celé město dvakrát, než jsme zjistili, že pojišťovnu máme přímo před guest housem.
Okolí Phonsavanu je ovšem známé i pro něco jiného, než jsou tuny nevybuchlé munice. Je to takzvaná “Planina džbánů”. Archeologická záhada ne nepodobná Stonehenge. Asi pět tisíc kusů kamených nádob vysokých až tři metry a vážících až 6 tun. Jejich stáří se odhaduje na zhruba 2000 let, ale nikdo to neví přesně. Nikdo si taky neni jistý jejich účelem. Nejpravděpodobnější se jeví, že sloužily jako urny. V současnosti jsou přístupné pouze tři ze zhruba šedesáti míst, kde džbány leží. Zbytek je bohužel ještě příliš kontaminovaný nevybuchlou municí na to, aby tam mohli chodit turisté. První a největší část má zhruba 250 džbánů a menší jeskyni vedle nich. Předpokládá se, že ta sloužila jako krematorium, jelikož tam byly nalezeny zbytky lidských kostí a popela. Džbány měly nejspíše dřevěná víka, která ovšem podlehla zkáze času. Další zajímavostí je, že džbány jsou vyrobeny převážně z pískovce, který se ale v okolí nevyskytuje, takže musel být dovážen z několik desítek kilometrů vzdálených hor.
Další dny se jdeme podívat na další místa se džbány, na vyschlý vodopád a tak se prostě projet po okolí. Celkově bereme návštěvu dost jednoduše a nikam se nehoníme.