MAG

Tak trochu nešťastným prvenstvím Laosu je to, že je to historicky nejbombardovanější stát na světě. Bohužel o tom ani moc lidí neví, protože přestože Laos v době konfliktu ve Vietnamu nebyl oficiálně součástí žádné války ani nebyl s nikým v konfliktu, tak na něj za 9 let spadlo zhruba 2 miliony tun bomb a odhaduje se, že až 30% nevybuchlo, což znamená, že se po Laosu povaluje ještě zhruba 80 tisíc tun nevybuchlé munice. Když po hromadných protiválečných demnostracích v roce 69 Nixon řekl, že zmírní bombardování Vietnamu, tak tak učinil, co se ale pak možná nedostalo ani k němu je to, že z do té doby 300 náletů za měsíc na Laos, se počet náletů zvednul na 13000 za měsíc. O tom ale nikdo nevěděl, protože to byla součást “tajné války CIA v Laosu”. Konkrétně to bylo přes 580 tisíc bombardovacích misí, což odpovídá plně naloženému bombardéru B-52 každých 8 minut ve dne v noci po dobu 9ti let.

Tady je krátké video, kde je znázorněná tečka za každé bombardování. Červená je clusterová munice a zelené jsou velké bomby.

Nejbombardovanější částí nejbombardovanější státu je potom provicie Xiang Quang, kde se nacházeli Pathet Lao (sympatizanti se Severním Vietnamem), dále nejbombardovanější částí je Ho Chi Minhova stezka, při východní hranici s Vietnamem, kudy se zásobovali partyzáni v Jižním Vietnamu.

Největší osinou v zadku je právě ta clusterová munice. To je bomba, velikosti tenisáku, která má ocelový plášť pokrytý 300ks ocelových ložisek. Když vypadne z letadla, tak se roztočí, což aktivuje pojistku a jakmile dopadne na zem, točit se přestane, což aktivuje detonátor. Zejména ale, když se tyto bomby shazovaly z nízké výšky, tak neměly dostatek času se roztočit, to znamená, že dopadly na zem a nevybuchly.

Je to poněkud paradoxní, že více než 40 let po skončení války tu nevybuchlá munice stále zabíjí lidi. Největší podíl zraněných a zabitých tvoří děti do 12ti let a farmáři. Děti láká vzhled a tvar bomb (jsou nalakované na jasně žlutou barvu), farmáři potom často při obdělávání rýžových polí narazí motykou/lopatou na bombu, která po letech koroze v půdě je v dost nestabilním stavu a vybuchne.

Laos nikdy nebyl bohatý stát, ale tohle ho poslalo do totálního středověku. Většina lidí tu žije pod hranicí chudoby. Většina lidí je odkázána pouze na jídlo (hlavně rýži), co si sami vypěstují. Jak jsem psal o Laosu dříve, jenom zhruba 4% země jsou vhodné k obdělávání, protože zbytek jsou hory. Blbý ale je, že tyhle 4% jsou totálně infikovaný nevybuchlou municí, takže obdělávání jakéhokoliv místa je v podstatě stejný hazard, jako ruská ruleta. Od konce války na následky výbuchu munice zemřelo v Laosu přes 20 tisíc lidí. To mimochodem znamená, že tenhle “přešlap”, už zabil odhadem několikanásobek civilistů, jež by bývali byli zabili vojáci nepřítele.

MAG

Mag (mines advisory group) je nezisková organizace, která se stará o zneškodňování poválečné nevybuchlé munice (neboli UXO – unexploded ordnance). Přestože tenhle bordel tu udělaly spojené státy a myslím si, že by ho po sobě taky měli uklidit, tak do Magu přispívají jenom zhruba 12 milionů USD ročně (což se nedávno zvedlo jen ze zhruba 2 milionů). To znamená, že při současné rychlosti zneškodnování UXO bude trvat ještě zhruba 100-150 let, než bude moct být Laos označen za nezaminovaný. Za zmínku třeba stojí, že pro tuto organizaci konkrétně v Laosu pracuje více než čtvrtina žen. Na internetu je mnoho fotek, kde jsou vyfocený 4 holky táhnoucí 200kg bombu a podobně. Já osobně s touhle organizací dost sympatizuju a až se ze mě jednou stane rentier, tak se zaručeně přihlásím k dobrovolničení právě pro ně.

Nejhorší ale je, že clusterová munice se dodneška stále používá, nyní například v Sýrii, takže až (jestli) válka v Sýrii někdy skončí, tak se tam stejně nebude chtít nikdo vrátit, protože nevybuchlé cluster bombs budou naprosto všude. Na světě už je dokonce i dohoda o zakázání použivání clusterové munice, jenže USA, Rusko a třeba Izrael ji nepodepsali…

O tomto tématu by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, pokud by vás to opravdu zajímalo, doporučuju se podívat na dokumenty:

https://www.youtube.com/watch?v=6HPH7grVHR0 a https://www.youtube.com/watch?v=nbg60y0wzLg

V jednom z nich je například zmíněno, jak se celá vesnice měsíce ukrývala před bombardováním v jeskyni, až jednoho dne US vybombardovali i tu jeskyni. 473 mrtvých během jednoho zásahu. V jeskyni byla taková výheň, že se tam ještě 2 dny nedalo vlézt. To musí být celkem frustrující. Nejhorší pro laosany v té době bylo, že se neměli ani komu dovolat pomoci.

Comments

comments