Z Vinh Moc Tunnels to je do národního parku  Phong Nha-Kẻ Bàng (foňakeban :)) nějak kolem 100km, což zvládáme na jeden zátah, počasí konečně začíná být trochu normální, i když furt je chladno.

Nový rok:

Tết Nguyên Đán neboli zkráceně Tet je oslava začátku nového lunárního roku, který připadá na ten samý den, jako čínský nový rok, což je někdy v období mezi 21. lednem a 21. únorem (první den prvního měsíce podle lunárního kalendáře). Jsou to zaručeně největší oslavy za celý rok ve Vietnamu, důsledkem čehož jsou vietnamci v lihu prakticky týden před a týden po tomto dni. Všude jezdí náklaďáky s květinami, všechno se uklízí a zdobí. Pojídá se tradiční rýžový koláč a děti dostávají peníze (prý pro štěstí 🙂 )

Původně jsme mysleli, že oslavy budou probíhat 8. února, ale asi 10 minut před půlnocí 7. února jsme se dozvěděli, že to je vlastně o den dřív, protože 8. už je jakoby 1. den nového roku. Utíkáme teda ven s flaškou, podívat se na ohňostroj. V porovnání s ohňostrojem v Praze je to celkem nuda, ale já osobně pyrotechniku stejně nemám rád.  Dopíjíme láhev hruškovice, co máme ještě z Prahy, potom si část večera povídáme s dětmi majitelů hotelu a jdeme spát.

Druhý den máme v plánu objet národní park, vyrážíme tedy hledat jeskyně. Jak tak projíždíme městem, v kterém bydlíme, tak nepotkáváme ani živáčka. Nikde není ani noha, všechny obchody jsou zavřený. Mám dost obavy, že na jejich největší státní svátek budou zavřené i jeskyně a botanická zahrada. Naštěstí tedy zjišťujeme, že botanická je otevřená a jsme v ní uplně sami. Dostáváme jeden vstup zdarma, za to, že je státní svátek a jdeme si jí prolézt. Je to příjemná džungle s potůčky a vodopády. Potkáváme hada, mrtvého motýla a zdálky slyšíme pávy, ale nakonec se nepoštěstí nám je zahlídnout. Nicméně park je menší, než jsme čekali, takže asi za hodinu a půl jedeme dál. Vydáváme se doporučenou trasou kolem dokola otevřené částí národního parku, což je dohromady asi 70km. Ve 2/3 cesty nacházíme Paradise Cave, což je jeskyně, která byla objevena teprve v roce 2005 nějakým lokálním zbloudilým domorodcem. Až v roce 2010 byla otevřena pro veřejnost. Vstup je teda docela pálka, asi 280,- Kč na osobu, ale stálo to za to, přestože veřejnosti je přístupný pouze první 1km jeskyně.

Bohužel někde v půlce jeskyně se mi vybil foťák, tak nemáme moc fotek 🙂

Comments

comments