vietnamská vlajka

Tak jen krátké ohlédnutí za měsícem ve Vietnamu.

Oba s Tonkou musíme říct, že měsíc je na Vietnam zoufale málo. Viděli jsme jen malinkou část z toho, co jsme chtěli a pochopitelně ještě stokrát menší z toho všeho, co Vietnam může nabídnout. Pokud tedy taky někdy pojedete do JV Asie a budete přemýšlet, jestli si vzít měsíční, nebo tříměsíční víza do Vietnamu, určitě si vezměte ta tříměsíční.

Jsem hodně rád, že jsme se rozhodli koupit si vlastní motorku. Má to bezpočet výhod. Když někam jedete, tak zastavíte kdy chcete a rozjedete se taky kdy chcete, nebo se nerozjedete, postavíte si stan a pokračujete další den. Narozdíl od autobusů, které staví jednou za pár hodin pouze na místech, které mají předem domluvené s nahaněči a obchody, od kterých jistě dostávají provize. Podle toho to tam potom taky vypadá. Zároveň když potom z toho autobusu vylezete v cílové stanici, tak se na vás sesypou davy taxikářů a jiných krvelačných zlatokopů. Tomuhle jsme se úspěšně vyhnuli. Pochopitelně to má i svoje nevýhody, například když neni hezký počasí, tak byste se radši váleli ve sleeper busu, než se trmáceli pomalu (a nebezpečně) na malé motorce mezi náklaďáky. Nicméně výhody definitivně převažují nevýhody.

Co musíme maximálně vyzdvihnout je neskutečná srdečnost a pohostinnost vietnamců. Z naší zkušennosti, čim víc mimo civilizaci jsme byli, tím krásnější lidi jsme potkali.

Pokud tedy přemýšlíte, že byste Vietnam navštívili, tak tady je zhruba, na kolik to vyšlo nás (dohromady za oba):

Jídlo: 10.900,- (Dá se říct, že all-inclusive, včetně drinků a balené vody, kohoutkovou jsme nepili).
Bydlení: 8.000,- + 1200,- stan (Ze začátku jsme moc nešetřili a na ostrově Phu Quoc nebylo úplně levno. V druhé polovině výletu jsme bydleli za cca ~160 Kč na noc).
Transport: 4.900,- (Taxi + 2x trajekt na/z ostrova).
Zbytečnosti: 3.000,- (Prostě blbosti, bez kterých se dá žít, jako je alkohol, cigarety, suvenýry a tak).
Kultura: 2.943,- (Vstup do chrámů, národních parků, jeskyní, muzea a lunaparku).
Palivo: 2.800,- (Jenom benzin do motorky).
Káva: 1.100,-

Pár menších kategorií mi tam chybí, ale všechny dohromady jsou třeba za 3tis (například SIMkarta kvuli internetu, oblečení, prádelna, kosmetika, …).

Dál chybí celá kategorie motorka. Dá se říct, že komplet servis za 3.500km vyšel na cca 1.200,- (výměna oleje každých zhruba 500km, spojková páčka a lanko a další drobné opravy) + cca 1.400,- pokuta (ale to se vám nestane, když se nenecháte okrást jako já).

 

Comments

comments